kineziologie one brain – mandaly – automatická kresba
Aktuálně

Co je mandala?

Slovo Mandala pochází ze staroindického jazyka Sanskrt a znamená kruh, oblouk. V kruhové mandale je vše soustředěno kolem středu a sbíhá se dovnitř nebo naopak ze středu vyrůstá. Je to znak nekonečnosti, protože nemá začátek ani konec. Ohraničuje naše představy a má uklidňující účinek. Vzory mandal najdeme všude v přírodě: květina, letokruhy stromu, pavučina. Mandaly můžeme objevit také v prastarých jeskynních malbách, v okenních rozetách gotických chrámů a dalších místech.

S mandalou jsem se seznámila prostřednictvím internetu. Zaujaly mě tyto různorodé kruhové obrázky a bylo to pro mě něco nevídaného a úžasného. Postupem času jsem zjistila, že mají pozitivní vliv na můj život. Při jejich tvorbě jsem cítila, že mně pomáhají naplnit energií a harmonií a že mým prostřednictvím přinášejí radost a uklidnění i dalším lidem.

Mé první mandaly byly skromné a jednoduché, ale postupem času jsem se naučila tvořit své osobité obrazy, a také chápat, co vyjadřují a co se v nich skrývá. Proto jsem se rozhodla vytvořit tento první pracovní sešit, který by Vám mohl usnadnit cestu k sobě prostřednictvím mandal a práce s nimi.

Vybarvování mandal slouží  jako prostředek k uvolnění, soustředění a také k poznání sama sebe a svého nitra. Pomáhá nám odhalit naše vlastnosti a strategii, kterou používáme při řešení situací v životě a v práci. Jsou to vše podvědomé vzorce, které takto můžeme najít, uvědomit si je a pojmenovat, a pokud se nám nelíbí, máme možnost je i změnit. Při práci s mandalou se dostaneme do harmonie se svým nitrem. Díky tomu se nám z těla uvolňuje napětí ze stresu nasbíraného za celý den. Je to zároveň cesta klidu, která vede k načerpání síly a současně vytváří zvláštní hluboké naladění, které má i léčivý účinek.

V současné době se mandala používá v psychoterapii a psychiatrii, kde se díky tvoření a kreslení mandal daří navázat kontakt s apatickými pacienty. Využívá se u postižených dětí i dospělých, a také pomáhá roztěkaným dětem se soustředit, málo komunikativním dětem s navázáním kontaktu a s vyjádřením svých pocitů a myšlenek a dětem hyperaktivním, se zklidnit. Mandaly podporují fantazii a kreativitu nejen u dětí, ale i dospělých. Moje zkušenost z mých workshopů je taková, že dospělí si velmi často vybírají mandaly s „dětskými motivy“ a naopak děti mandaly pro „dospělé“. Svědčí to o tom, že naše děti jsou dospělejší, víc než si myslíme a že my dospělí zůstáváme stále dětmi.

O mandalu se můžete zajímat z čistě estetických důvodů, ale také z důvodů její léčivé síly. Můžete ji využít jako pomůcku při relaxaci či meditaci, ale také jako prostředníka k navázání kontaktu s anděly či jinými jemnohmotnými bytostmi. Ať už se rozhodnete použít mandalu jakkoli, jistě bude obohacením vašeho života!

 

Sdílejte: