kineziologie one brain – mandaly – automatická kresba
Aktuálně

Co je to Zentangle?

Možná i vy si při telefonování, čekání nebo na nudných schůzích, bezmyšlenkovitě črtáte spirálky, čtverečky, smyčky… a ani o tom nevíte a vytváříte zentangle. Tato metoda kreslení vznikla zhruba před deseti lety. Kaligrafička Maria řekla mnichovi jménem Rick, co prožívá při kreslení  čar a spletitých tvarů. Její popis se velice podobal popisu meditace a jejích účinků. Nazvala tuto metodu „Zentangle method“. Tento styl kreslení se velice rychle rozšířil po celém světě.

Když vidíte obrázek kreslený zentanglem, máte pocit, že nejste schopni  vytvořit takové dílo. Ale zdání klame. Když začnete od drobných lístečků, koleček, spirálek, tak najednou zjistíte, že stále kreslíte a kreslíte a vzniká krásné dílo.

Pokud se však této činnosti budete věnovat uvědoměle, již pouhých dvacet minut kreslení vás báječně osvěží. Tvrdí se, že dvacet minut se zentanglem vám nahradí dvě hodiny odpoledního spánku. Metoda Zentangle povyšuje každodenní pomalované cáry papírů na novou úroveň. Už se zde nejedná jen o krácení si dlouhé chvíle, ale i o rozvíjení různých dovedností. Každý zentangle obrázek se skládá z několika částí, a to z různých typů vzorů. Ty se mohou slévat, protínat nebo jeden z druhého vyrůstat tak, aby vznikla nová unikátní kresba.

Součástí Zentangle jsou jednoduché a opakující se kroky. Ty pomáhají našemu mozku relaxovat a přijímat novou inspiraci, snadno se změní i vaše nálada. Navíc se takovéto kreslení může stát skvělým každodenním rituálem.

Kreslení tímto způsobem lze přirovnat k meditaci, kdy jsme si vědomi každého pohybu, naše oči sledují špičku pera, nebo pastelky, což nás pozdvihne na novou úroveň. V životě neexistuje guma a co jsme udělali, nejde odestát. Stejně tak je tomu při kreslení. To tvůrce naučí, že i domnělá chyba může být základem pro nové vzorce a neočekávaná a zajímavá nasměrování. Každá chyba má tedy v našem životě význam a vede nás k novým pohledům, informacím.

Obrázky delfína a ježka a mnoho dalších naleznete v sekci „Co u mě můžete koupit“

–  zvířata barevná  http://zvetrnehurky.cz/zentangle-zvirata-cerno-bila/

– černobílá http://zvetrnehurky.cz/zentangle-zvirata-barevna/.

Velikost A3. Cena 200,- Kč.

Mandaly se zvířaty kreslenými zentaglem najdete v Galerii zentangle.

V ceníku jsou ceny, za které si je můžete koupit na mých workshopech a nebo objednat.

Uložit

Sdílejte: