Zvířata a my

Zvířata a my

Víte, co si o zvířatech myslel Hippokratés?

Zvířata provází člověka už od nepaměti. Jejich vzájemný vztah se pohybuje ve dvou rovinách. Mohou být buď duchovními průvodci, anebo jsou zbožím. 

První rovina – zvířata jako duchovní průvodci

Už v dávných dobách lidé věděli, že jsou součástí přírody. Dříve se o tyto záležitosti starali šamani, kněží a kněžky, kteří hledali spojení mezi tajemným a neviditelným světem energií přírody a světem lidí. Učili, že voda, kameny, stromy a zvířata, které nazývali totemy, promlouvají k tomu, kdo jim umí naslouchat.

Zvířata se tedy stávala duchovními průvodci či ochránci, léčila nás, dodávala energii a sílu. Nebo se jedná o uctívání zvířat, které se do dnešní doby ještě uchovalo u lidí považovaných za primitivní, žijících v Indii, v pralesích jižní Ameriky, Nové Guineje a v polopouštích Austrálie.

Druhá rovina – zvířata jako zboží

Druhá rovina vidí zvířata jako zboží, nebo věci. Člověk je neomezený vládce, který o všem rozhoduje. Zvířata jsou chována v nevhodných podmínkách, těsných klecích, kde se nemohou ani otočit, jsou jim odebírána mláďata, jsou jim prováděny veterinární zákroky bez umrtvení.

Slouží pouze jako zdroj masa, mléka, vajec a peněz. Nikoho nezajímá, že jsou to živí tvorové s emocemi a city, kteří si zaslouží citlivé zacházení.  Drtivé množství lidí má zavřené oči a nic z toho neví, nebo vědět nechce.

A jak to viděl Hippokratés?

„Všichni živí tvorové mají stejnou duši, i když tělo máme každý jiné.“

Hippokrates.

Toto je můj nejoblíbenější citát a plně s ním souhlasím. Proto jsem ho také použila ve svých vykládacích kartách Magická poselství zvířat.

Můj život je nerozlučně spojen se zvířaty. Momentálně máme doma tři psy a ve stáji jednoho koně. Všichni byli lidmi nějak trápeni, zrazeni, vyhozeni, či odloženi, nebo určeni k likvidaci. Nikdo se nezamýšlel nad tím, jak to prožívají. Byli pouze nástrojem pro lidské ego a peníze.

Třetí rovina – vztah člověka a zvířat

Je pro mě rovinou, kdy je ani neuctívám, ani je nezneužívám, ale pomáhám jim a oni mně.

Pro mě jsou zvířata bytosti s duší, plná emocí a citů. Díky nim jsem dostala možnost nahlédnout za hranice neviditelného. Pochopila jsem, že věci nejsou takové, jak je vidím, ale že mají skrytý rozměr. Umožnili mi a dovolili mi, abych se s nimi hluboce propojila. To mě vedlo a stále vede k poznání sebe samé a k větší citlivosti vůči sobě i druhým.

„Blahořečím onomu času, kdy lidé žili svorně se zvířaty bok po boku a tvořili s deseti tisíci bytostmi jednu velkou rodinu.“

Čuang-c’ , klasický čínský filozof (369–286 př. n. l.)

Tvořit jednu velkou rodinu, jak řekl Čuang-c’, je mým velkým přáním. Přeji si, aby lidé pochopili, že nejsou neomezenými vládci tady na Zemi, ale jsou její součástí. Měli by s vděčností uznávat nejen zvířata, ale i rostlinnou říši a celou planetu Gaiu.

Jaký máte vy nejoblíbenější citát? A jaký máte vztah ke zvířatům?

Potřebujete-li najít cestu sami k sobě, zvýšit svou citlivost anebo pomoci a podpořit, jsem tu pro vás.

Zdroj fotografií: pixabay.com

24.4.2018 proběhl v knihovně v Milovicích workshop Psané mandaly s energií zvířat

24.4.2018 proběhl v knihovně v Milovicích workshop Psané mandaly s energií zvířat.

Děkuji všem v Městské knihovně v Milovicích za krásné a milé prostředí.

Podívejte se, jaké krásné obrázky vznikly psaním pozitivních afirmací. Vše jsme ještě spojily s energií a poselstvím zvířat.

 

18.7.2017 – Kreslení mandal na příměstském táboře s hipoterapií ve Zdětíně

18.7.2017 jsem se ráno vypravila do Zdětína na dětský příměstský tábor pro postižené děti. Součástí tábora je i hipoterapie, která jim pomáhá nejen fyzicky, ale také psychicky. Se mnou si děti nakreslily mandaly zvířátek, dětské a klasické mandaly. Při tvorbě se uklidnily a pěkně jim to šlo od ruky. Mandaly se jim povedly. Jsem ráda, že jsem tam s nimi mohla být. Bylo to krásné a milé dopoledne. Děkuji za zážitek. A doufám, že příští rok si to zopakujeme znovu.

A tady jsou fotky:

Workshop mandal s energií zvířat v Letňanech

uimg_3547Včera 24.10.2016 proběhl workshop kreslení mandal se zvířátky a jejich energií.

Podívejte se, jaké krásné mandalky lidé nakreslili. Někteří si je nechali natisknout na tašku a nebo na tričko.

Také děkuji Knihovně v Letňanech za milé a příjemné zázemí.

 

27.9.2016 proběhl workshop mandal s energií zvířat v Milovicích

uimg_3377Včera 27.9.2016 proběhl v Městské knihovně v Milovicích workshop kreslení mandal s energií zvířátek. A tentokrát jsme kreslili metodou Zentangle.  Někdo vybarvoval připravené podklady a někteří si zentangle vyzkoušeli do prázdných obrázků. Nejmladší účastnicí byla malá 7-mi měsíční Anička.

Děkuji také knihovně za krásné prostředí a milou atmosféru, kterou nám připravili.

Podívejte se, jaké krásné obrázky vznikly.

Letní park v Mělníce – 3.8.2016 MEKUL

3.8.2016 se konalo kreslení mandal metodou Zentangle na akci Letní park Mělník – MEKUL 2016.

Podívejte se, jaké krásné mandaly děti i dospělí namalovali. A jeden obrázek se dokonce tiskne na tričko. Pak ho ještě přidám.

 

 

7.4. proběhl workshop mandal v Mladé Boleslavi

Vlastní zentangle

Vlastní zentangle

7.4.2016 proběhl workshop kreslení mandal s energií a poselstvím zvířat v Městské knihovně v Mladé Boleslavi metodou zentangle.

Sešli se pohodoví lidé a vytvořili krásnou a příjemnou atmosféru. Pověděli jsme si něco o mandalách, zentanglu a o poseltví zvířat, podle individuáního výběru. Účastníci si mohli vybrat, jestli si zkusí „vytanglovat“ předreslené zvířátko a nebo jestli budou vybarvovat již připravené.

Děkuji také knihovně za milé prostředí, které nám poskytli a za pomoci s uspořádáním workshopu.

Tady se můžete podívat, jaká krásná dílky vznikla. Každý si domů odnášel i malý dáreček.

17.3.2016 proběh workshop kreslení mandal s energií zvířat metodou Zentangle v Milovicích

17.3.2016 proběh workshop kreslení mandal s energií zvířat metodou Zentangle.

Knihovna měla svou kapacitu naplněnou na maximum. Někteří seděli u PC stolečků a někteří v jiné části knihovny. Ale to nevadilo ničemu, aby mohli prožít tento workshop naplno. Podívejte se, jaké krásné mandaly malí i velcí kreslíři vytvořili.

Děkuji paní Brynychové a celé knihovně za příjemné prostředí a pomoc s laminací a uspořádání akce.

Také děkuji všem, kteří přišli, za krásnou atmosféru a nádherné výtvory.

Budu se těšit na setkání při další akci.

A tady je na ukázku pár fotek z této akce:

14.3.2016 proběhl workshop mandal v Nymburce metodou zentangle

14.3.2016 proběhl workshop mandal v Nymburce metodou zentangle

Pověděli jsme si něco o mandalách, o metodě Zentangle a o jejím vzniku a účincích. Na výběr byly dvě možnosti. Účastníci si mohli vybrat prázdné zvířátko v mandale a zkusit si vkreslit do něj pomocí zentangle tvary a ty pak vybarvit. A nebo vybarvovat již připravená a „vyzentanglovaná“ zvířata. Povídali jsme si také o energiích jednotlivých zvířat.

A tady je pár fotografií z workshopu:

7.3.2016 v Kočárovně proběhl workshop kreslení mandal metodou zentangle

7.3.2016 od 17 hodin proběhl v Kočárovně v Brandýse nad Labem workshop kreslení mandal metodou zentangle.

Každá mandala obsahovala jedno zvířátko, které je symbolem jistých vlastností a předností. Výběr obrázku nám může mného napovědět o nás, a také o tom, co a kde je potřeba změnit a nebo se na to zaměřit.

A zde je na ukázku několik fotek. Podívejte se, jaké krásné brázky účastníci vytvořili.