
Spatřili jste někdy vílu?
Víly jsou také nazývané rusalky, divoženky či čarodějnice. Jsou to nadpřirozené bytosti, které nacházíme v mytologii celé Evropy už od dob starověku. Slovo víla je slovanského původu. Víly není snadné spatřit, protože nemají k lidem důvěru. Když však budeme často chodit do přírody, budeme v klidu a potichu, může se nám to podařit.
Jaké známe druhy víl?
Na Balkáně najdeme víly horské, které žily v jeskyních a měnily se v hady. Tamtéž najdeme i víly vzdušné, které se pohybovaly vzduchem a měly vliv na počasí. V Čechách se vyskytuje obdoba těchto bytostí pod jménem Meluzína či Větrnice. Naříkaly v komínech a na hrobech.
Žínky jsou v podstatě víly lesní. Jejich rusé vlasy byly zdrojem jejich síly a uměly se měnit v různá zvířata například koně, vlky, sokoly, labutě a laně. Uměly věštit a léčit. Vodní víly byly označovány jako rusalky a staraly se o prameny, řeky a jezera.
Jezinky obývaly vody a lesy a sváděly lidi z cest do mokřadů, kde je topily. Ošklivé a neupravené víly byly divoženky. Kradly lidské děti a vyměňovaly je za ty své. Další specifickou skupinou víl byly sudičky. Byly vždy tři a novorozeným dětem předpovídaly budoucnost.
Polednice jsou další bytosti související s vílami. V poledne obcházely pole a trestaly ty, kteří v tu dobu pracovaly, také odnášely děti. Poledne a půlnoc byla chápana jako hodina duchů a čas odpočinku. Více o vílách naleznete zde.
Víly a vztah k lidem
Víly není snadné spatřit, protože nemají k lidem důvěru. Když však budeme často chodit do přírody, budeme v klidu a potichu, může se nám to podařit.
Víly mají k lidem většinou pozitivní vztah. Snaží se jim pomáhat, podporovat je a drží nad nimi ochrannou ruku. Už dříve se lidé snažili si víly naklonit a nosili jim polní plodiny, koláče, květy a po stromech jim rozvěšovali barevné stužky.
Samozřejmě jsou i takové víly, které lidem škodí. Odnášejí jejich děti a vyměňují je za své. Lákají lidi do bažin.
O ochranu našeho domova se starají víly domů, které se tu usadily. Někdy nás mohou pěkně pozlobit a schovat nám věci, nebo je přemístit. Víly mají schopnost přinášet štěstí, ale také smůlu, mohou uzdravovat, či pomáhat s usnutím.

foto pixabay.com
Kontakt s vílami má svá pravidla
Při kontaktu s vílami musíme dodržet určitá pravidla, jinak by se nám přestaly ukazovat. Neměli bychom o nich mluvit a prozradit jejich přítomnost, také bychom neměli říkat, čím nás obdarovaly.
Maková víla
Měla jsem možnost vycítit a možná i zahlédnout několik víl, které najdete v kalendáři na rok 2023. Jednou z nich je i Maková víla, kterou si můžete stáhnout zdarma zde. Pomůže vám harmonizovat 1. čakru tím, že si ji vybarvíte.
Tato čakra má ohnivě červenou barvu a je otevřená směrem dolů. Najdeme ji na konci páteře a kostrče. Z tohoto místa se naše životní síla zvedá spirálovitě nahoru a vyživuje všechny ostatní čakry.
Vztahuje se k hmotě, fyzickému světu, přežití, domovu, kariéře a stěhování. Dává nám sílu se prosadit a vytrvat. Propojuje nás s matkou Zemí a jejími energiemi. Souvisí s páteří, kostmi, zuby, nehty, tlustým střevem, konečníkem, prostatou a nadledvinkami.
Pokud je její energie zablokovaná, máme málo tělesné i duševní síly k překonávání překážek, trpíme pocity nejistoty a nedůvěry, vede nás to k honbě za majetkem a upřednostňování materiálna.
Harmonizace čaker
Pokud byste měli chuť, můžete si zharmonizovat všechny čakry. Jednoduchý návod najdete v e-booku zdarma zde.
Další víly
Další víly, se kterými jsem měla kontakt, jsou víla Pampelišková, víla Ohně, Lesní víla, víla Pomněnková, víla Studánková, Luční víly, víla Deště a víla Hvězd. Také jsou víly Jarní, Letní, Podzimní a Zimní. Určitě najdete ještě mnoho druhů dalších víl.

foto pixabay.com
Už jste si vybarvili svou Makovou vílu? Jak se vám pracovalo? Jaká krásná víla vznikla?
Pokud byste měli chuť podělit se o obrázek své víly, budu moc ráda. Můžete mi napsat a poslat obrázek sem.
foto pixabay.com