O smrti

O smrti

Smrt je jediná jistota našeho života. Nikdo nejsme nesmrtelný a každý jednou zemřeme. Je však otázkou, kdy smrt přijde a jak bude vypadat. Na začátku června 2023 mi zemřel táta a já bych se s Vámi chtěla podělit o to, co mi tato smutná životní situace přinesla a co jsem se naučila.

Naštěstí jsem naslouchala intuici

Můj táta měl už podruhé rakovinu. Navenek působil jako silný člověk a vypadal, že to zvládne i tentokrát. Nikomu neřekl, v jak velkém rozsahu se mu to vrátilo, že nádory prostupují celý trup, byl prostě furiant, co na sobě nedá nic znát. Klasická léčba rakovinu nezastavila, a navíc ničila celé jeho tělo. V květnu jsem ho s jeho partnerkou pozvala na oslavu svého svátku. Oba se divili, že o několik dní dříve, má intuice ovšem věděla své.

Při loučení jsme si domluvili páteční posezení u kávy v nové kavárně vedle jeho domu.  Ve smluvený den jsme přijeli, zvoníme, klepáme, telefonujeme…….nic. Běžím k sousedům a tam se dozvídám, že tátu odvezli na ARO do Prahy. Nějak nešikovně upadl na zahradě a nemůže se hýbat. Nic však není jisté, nic se neví, jen to, že ho čeká operace.

Díky chemoterapii byly jeho kosti křehké jako suché větvičky a mohly se snadno zlomit. Při pádu narazil čelem do zídky a „zlomil si vaz“. Z člověka, který byl ve svém věku schopen se o sebe sám starat, pracovat na zahradě, uklízet, jezdit autem a na kole, se stal „ležák“, který hýbal pouze hlavou. Tělo mu sice ochrnulo, ale mozek pracoval skvěle a táta si důsledky svého úrazu moc dobře uvědomoval.

suchá větvička

Foto by Pixabay.com

Bylo mi to moc líto

Když jsem ho šla poprvé navštívit do nemocnice, lékaři se mnou vše probrali s velkým soucitem, ale nic vás nepřipraví na to, že vidíte svého rodiče v tak ubohém stavu. Bylo mi to tolik líto, měla jsem s tátou veliký soucit a bylo nesmírně smutné a těžké ho tak vidět, že jsem neudržela slzy.

On mi na mé slzy odpověděl: „Jani, neplakej.“ Bylo to tak něžné, tak soucitné, nebylo v tom žádné ego, jen přijetí a láska. Člověk je tak krásný a láskyplný, když shodí všechny masky a programy a ego se stáhne do pozadí.

Možná se divíte, proč jsem řešila obyčejnou větu „Jani, neplakej.“, ale můj táta mi nikdy neřekl, že mě má rád. Většinou se ke mně choval trochu arogantně, posměšně a s určitým despektem. Neuměl dát podporu, jakou jsem si představovala, nenaslouchal, nechápal, neprojevil cit.

Čas lásky, smíření a odpuštění

Od tátova úrazu do jeho smrti jsme měli 7 dní na usmíření, přijetí, pochopení, projevení lásky a na uspořádání všeho nesouladného. Nikdy však nevíte dopředu, kolik času budete mít. Cítila, že ho moc není a snažila se co nejvíc využít každý okamžik.

Věděla jsem, že se potřebuji tátovi omluvit za své činy z našeho společného života, kterých jsem litovala a nepovažovala je za správné. Nebylo to jednoduché, ale podařilo se. Když mi řekl, že to nevadí a že to nemám řešit, opět se mi hrnuly slzy do očí. Byla v tom veliká úleva, odpuštění a uvolnění starých zátěží pro nás oba.

Se svou vnučkou Katkou měl můj táta povrchní a dost chladný vztah, přesto za ním přijela. Děda ji prosil, aby se na něj už nezlobila. Když mu říkala, že se vlastně nikdy nezlobila, urovnalo se letité nedorozumění a přišlo smíření na obou stranách. Viděla jsem na tátovi i Katce, jak moc se jim oběma ulevilo.

Návštěvy v nemocnici u táty se nesly v duchu nepodmíněné všeobjímající lásky, soucitu, smutku a smíření. Jsem za to moc vděčná. Děkuji.

Čas smrti

Táta se rozhodl pro odchod pomocí paliativní péče, která člověku pomůže zemřít důstojně, bez bolesti a bez psychického stresu ze smrti. Nezachraňuje nezachranitelné, naopak se soucitem doprovází člověka na jeho poslední cestě. Tak hrdý člověk jako byl můj táta se prostě nemohl stát nemohoucím ležákem bojujícím s rakovinou.

čas smrti

foto by pixabay.com

Život jde dál

Život jde dál, i když v něm někdo chybí a ve vás zůstane jakási „díra“. Teprve čas zařídí, že se postupně zmenšuje a zaceluje. V mém srdci však táta zůstane napořád.

Po smutku a zpomalení jsem začala vyklízet jeho dům, kde žil 50 let. Nacházela jsem věci ze svého a bratrova dětství – hračky, polštářek, tužky, letadlo, auto. Vše tam bylo po různu uklizené a ze všeho na mě dýchala tátova láska k nám, jeho dětem. Po rozvodu s mámou se s námi nemohl vídat každý den, ale jen omezeně. Navenek dělal tvrďáka, kterému to nevadilo, svůj cit nám nikdy nevyjádřil, ba naopak, ale uvnitř se tím asi trápil.

Pomohly mi staré fotky

V domě jsem našla i staré fotky tátovy rodiny – obou rodičů, sestry, babiček a táty za mlada. Uvědomila jsem si, že díky rozvodu rodičů jsem byla z této části rodiny jaksi „vytržena“, nebyla jsem jí přijímána a vztahy byly dost chladné, někdy žádné. Všimla jsem si, jak moc jsem podobná babičce, kterou jsem viděla spíš negativně a vůbec ji nepřijímala.

A jak jsem tak naciťovala své znovuobjevené příbuzenstvo, uvědomila jsem si, že někde uvnitř mě dochází k pochopení, ke smíření, odpuštění, přijetí a lásce s touto částí rodiny a zároveň se sebou. Letité zátěže „roztály“ jako kostka ledu a ve mně se rozhostil klid, mír a přijetí.

„Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky, a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti.“ — Tomáš Garrigue Masaryk první československý prezident 1850–1937 

Zodpovědnost za svůj život

Naplňme proto své životy láskou, radostí a přijetím (článek o přijetí života a smrti zde >>>). Neodsuzujme nikoho, že se chová tak či onak, a že nám nedává dost lásky a podpory. Každý člověk dělá v daném okamžiku to nejlepší, co umí a víc prostě nedokáže a nemůže. Buďme zodpovědní za svůj život a sami ho naplňme vším, co potřebujeme.

zodpovědnost za život

Foto by Jana Heidenreichová

„Zemřít je snadnější než žít!“ — Victor Hugo francouzský spisovatel 1802–1885

Potřebujete-li něco přijmout, projít těžkým obdobím, pomoci a podpořit, jsem tu pro vás.

Zvířata a my

Zvířata a my

Víte, co si o zvířatech myslel Hippokratés?

Zvířata provází člověka už od nepaměti. Jejich vzájemný vztah se pohybuje ve dvou rovinách. Mohou být buď duchovními průvodci, anebo jsou zbožím. 

První rovina – zvířata jako duchovní průvodci

Už v dávných dobách lidé věděli, že jsou součástí přírody. Dříve se o tyto záležitosti starali šamani, kněží a kněžky, kteří hledali spojení mezi tajemným a neviditelným světem energií přírody a světem lidí. Učili, že voda, kameny, stromy a zvířata, které nazývali totemy, promlouvají k tomu, kdo jim umí naslouchat.

Zvířata se tedy stávala duchovními průvodci či ochránci, léčila nás, dodávala energii a sílu. Nebo se jedná o uctívání zvířat, které se do dnešní doby ještě uchovalo u lidí považovaných za primitivní, žijících v Indii, v pralesích jižní Ameriky, Nové Guineje a v polopouštích Austrálie.

foto pixabay.com

Druhá rovina – zvířata jako zboží

Druhá rovina vidí zvířata jako zboží, nebo věci. Člověk je neomezený vládce, který o všem rozhoduje. Zvířata jsou chována v nevhodných podmínkách, těsných klecích, kde se nemohou ani otočit, jsou jim odebírána mláďata, jsou jim prováděny veterinární zákroky bez umrtvení.

Slouží pouze jako zdroj masa, mléka, vajec a peněz. Nikoho nezajímá, že jsou to živí tvorové s emocemi a city, kteří si zaslouží citlivé zacházení.  Drtivé množství lidí má zavřené oči a nic z toho neví, nebo vědět nechce.

foto pixabay.com

A jak to viděl Hippokratés?

„Všichni živí tvorové mají stejnou duši, i když tělo máme každý jiné.“

Hippokrates.

Toto je můj nejoblíbenější citát a plně s ním souhlasím. Proto jsem ho také použila ve svých vykládacích kartách Magická poselství zvířat.

Můj život je nerozlučně spojen se zvířaty. Momentálně máme doma tři psy a ve stáji jednoho koně. Všichni byli lidmi nějak trápeni, zrazeni, vyhozeni, či odloženi, nebo určeni k likvidaci. Nikdo se nezamýšlel nad tím, jak to prožívají. Byli pouze nástrojem pro lidské ego a peníze.

Třetí rovina – vztah člověka a zvířat

Je pro mě rovinou, kdy je ani neuctívám, ani je nezneužívám, ale pomáhám jim a oni mně.

Pro mě jsou zvířata bytosti s duší, plná emocí a citů. Díky nim jsem dostala možnost nahlédnout za hranice neviditelného. Pochopila jsem, že věci nejsou takové, jak je vidím, ale že mají skrytý rozměr. Umožnili mi a dovolili mi, abych se s nimi hluboce propojila. To mě vedlo a stále vede k poznání sebe samé a k větší citlivosti vůči sobě i druhým.

foto Jana Heidenreichová

„Blahořečím onomu času, kdy lidé žili svorně se zvířaty bok po boku a tvořili s deseti tisíci bytostmi jednu velkou rodinu.“

Čuang-c’ , klasický čínský filozof (369–286 př. n. l.)

Tvořit jednu velkou rodinu, jak řekl Čuang-c’, je mým velkým přáním. Přeji si, aby lidé pochopili, že nejsou neomezenými vládci tady na Zemi, ale jsou její součástí. Měli by s vděčností uznávat nejen zvířata, ale i rostlinnou říši a celou planetu Gaiu.

Jaký máte vy nejoblíbenější citát? A jaký máte vztah ke zvířatům?

Potřebujete-li najít cestu sami k sobě, zvýšit svou citlivost anebo pomoci a podpořit, jsem tu pro vás.

Zdroj fotografií: pixabay.com

Měla jsem veliký strach ze smrti

Měla jsem veliký strach ze smrti

Náš život je jako řeka, nebo proud vody. Narozením do něj vstupujeme a celý život se v něm pohybujeme, aniž bychom měli možnost vystoupit. Pokud máme strach ze smrti, jsme ztuhlí, plni stresu a život si nemůžeme pořádně užít. Až když jsem přijala smrt i život, přišla veliká úleva a smíření.

I když jsem měla veliký strach ze smrti, dokázala jsem ji přijmout

Ve starých moudrech se dočteme, že život se podobá tekoucí řece. Život řeky začíná malým pramínkem, stejně jako život člověka začíná malým stvořením. Postupně se řeka i člověčí život rozvíjí, zvětšuje, naráží na překážky, někdy uhýbá, jindy se řítí peřejemi, anebo brzdí v meandrech. Nakonec řeka i náš život doputují ke svému cíli a vlijí se do nekonečnosti moře a univerza.

„Život a smrt jedno jsou. Kdo se smrtí se nesmíří, života neužije.“

— Jiří Kulhánek český spisovatel fantasy 1967

Nedávno jsem měla možnost smířit se se smrtí

Stalo se to ve velmi živém snu. Plavala jsem v moři. Když jsem byla dost daleko od břehu, raději jsem se otočila a plavala zpět. Nechtěla jsem riskovat. Po nějaké době jsem si však uvědomila, že ke břehu mám stále stejně daleko. Plavala jsem tedy rychleji, ale s hrůzou jsem si uvědomila, že břeh se vzdaluje. Proud mě unášel na moře.

Ve snu jsem se viděla z výšky…. Byla jsem maličká postavička snažící se bojovat s proudem vody. Cítila jsem obrovský strach ze smrti, svou bezmoc a věděla jsem, že umřu.

strach ze smrti

Život je jako proud řeky, nevyzpytatelný a omylný

Najednou přišlo uvědomění, že náš život je jako proud vody. Narozením do něj vstupujeme a celý život se v něm pohybujeme bez možnosti vystoupit. 

Pokud s ním bojujeme a snažíme se měnit jeho směr a rychlost, jen se vyčerpáme. Kontrolou svůj život blokujeme a bráníme mu v přirozeném pohybu.

„Život je jako řeka, nikdy nevíš, kdy se proti Tobě vzbouří.“

— Krejsová

strach ze smrti

A tak sem to ve snu vzdala. Přijala jsem možnost, že možná umřu a v tomto přijetí smrti a všeho, byla obrovská úleva a smíření. 

Plavala jsem dál. V dáli jsem uviděla zemi. Stála tam obrovská kamenná zeď, dlážděné pobřeží a schody vzhůru. Proud mě donesl ke břehu a tam mě „propustil“. Seděla jsem na kameni a pocity štěstí ze zachránění střídaly obavy z neznáma, které mě čekalo. Byla jsem v jiné zemi a úplně sama. Nebylo možné se vrátit.

A opět jsem si uvědomila, že je lepší přijmout změnu než proti ní bojovat, stejně jako jsem přijala možnou smrt na moři.

Přijetí neznamená, že se vzdáme a budeme pasivně čekat, co se stane

Máme volbu. V rámci své „životní řeky“ si můžeme vybrat, kudy a jak půjdeme. A určitě máme za svůj život zodpovědnost. Záleží jen na nás, jaký život budeme mít.

PROTOŽE

„Život v nás je jako voda v řece.“

— Henry David Thoreau americký autor a přírodovědec 1817 – 1862

Potřebujete-li něco přijmout, přestat vše kontrolovat, přestat mít strach, anebo pomoci a podpořit, jsem tu pro vás.

Zdroj fotografií: pixabay.com